Mingo County SchoolsMingo County Schools logo

Service seniority lists

Seniorities as of January 13, 2017

Aide

NameCurrent AssignmentSeniority Date
1Vickie FraleyAide II / Early Childhood Classroom Assistant Teacher II
October 28, 1972
2Anna MayAide IV / Early Childhood Classroom Assistant Teacher II
February 1, 1976 (2)
3Carol KirkAide IV / Early Childhood Classroom Assistant Teacher II
January 18, 1978
4Peggy RunyonAide III / Early Classroom Childhood Assistant Teacher II
August 30, 1978
5Yvonne HambyAide / Autism Mentor
November 17, 1986
6Deena SurberAide III / Early Classroom Childhood Assistant Teacher II
September 26, 1990
7Elizabeth LivelyAide IV / Early Childhood Classroom Assistant Teacher II
May 18, 1998
8Ladeen ColegroveAide IV / Early Childhood Classroom Assistant Teacher II
January 29, 2003
9Diana FrancisAide II / Early Childhood Classroom Assistant Teacher II
May 24, 2004
10Deloris ChambersAide III / Autism Mentor
June 2, 2005
11Annette HatfieldAide / Autism Mentor
August 23, 2005
12Dianna ColegroveAide / Autism Mentor
October 10, 2005
13Kathy Belcher StarrAide / Autism Mentor
November 7, 2005 (1)
14Deborah HamrickAide III / Early Classroom Childhood Assistant Teacher II
November 7, 2005 (2)
15Cecilia StatenAide / Autism Mentor
January 9, 2006
16Wendy BarkerAide III / Early Childhood Classroom Assistant Teacher II
February 6, 2006
17Denise HopkinsAide III / Early Childhood Classroom Assistant Teacher I
October 4, 2006
18Barbara ClineAide / Autism Mentor
February 17, 2007
19Lisa CottleAide / Autism Mentor
April 27, 2007
20Annette JudeAide II / Early Childhood Classroom Assistant Teacher II
April 30, 2007
21Betti Glenita BootenAide / Autism Mentor
June 16, 2007
22Kathy RutledgeAide IV / Early Childhood Classroom Assistant Teacher II
July 21, 2007
23Myrtle DillonAide / Autism Mentor
August 18, 2007
24Martha MaynardAide / Autism Mentor
January 20, 2008 (1)
25Misty CohenourAide / Autism Mentor
January 20, 2008 (2)
26Leslie HatfieldAide / Autism Mentor
January 20, 2008 (3)
27Joyce BurtonAide / Autism Mentor
January 20, 2008 (4)
28Andrea SteeleAide / Autism Mentor
April 1, 2008
29Karen CurryAide / Autism Mentor
July 23, 2008
30Lori BrewerAide IV / Early Childhood Classroom Assistant Teacher II
December 22, 2008
31Julius Hatcher IIIAide / Autism Mentor
June 3, 2009
32Tammy DoveAide / Autism Mentor
June 6, 2009 (1)
33Angela SheppardAide IV / Early Childhood Classroom Assistant Teacher II
June 6, 2009 (2)
34Sara ChapmanAide / Autism Mentor
September 21, 2009
35Carolyn BaizeAide III / Early Childhood Classroom Assistant Teacher I
March 27, 2011
36Margie MerrittAide / Autism Mentor
July 11, 2011
37Kelli CurryAide / Autism Mentor
August 25, 2011
38Sharon FrancisAide III / Early Classroom Childhood Assistant Teacher II
January 25, 2012
39Roberta TolerAide II / Early Childhood Classroom Assistant Teacher II
March 15, 2012
40Cheryl WolfordAide II / Early Childhood Classroom Assistant Teacher I
August 26, 2012
41Gerry GilmanAide / Autism Mentor
October 11, 2012
42Kimberly DixonAide / Autism Mentor
December 29, 2013
43Donna EsteppAide II / Early Childhood Classroom Assistant Teacher II
August 11, 2014
44Christy BurlingameAide / Autism Mentor
September 16, 2015 (2)
45Donna Michelle RaheAide III / Early Classroom Childhood Assistant Teacher II
September 16, 2015 (3)
46Rhonda HallAide / Autism Mentor
November 18, 2015

Bus Operator

NameCurrent AssignmentSeniority Date
1Ray MullinsBus Operator (Matewan area)
August 29, 1989
2Gregory Bruce JonesBus Operator (Burch area)
December 5, 1993
3Ronald MatneyBus Operator (Williamson area)
November 6, 1995
4Joel Thomas CrumBus Operator (Burch area)
November 8, 1996
5Roger StatonBus Operator (Matewan area)
December 3, 1998
6Debra CopleyBus Operator (Tug Valley area)
October 9, 2000
7Sharon BranhamBus Operator (Burch area)
February 11, 2002 (2)
8Ralph Edward MahonBus Operator (Matewan area)
August 21, 2002
9William Shayde ChapmanBus Operator (Williamson area)
August 21, 2003 (1)
10Rocky ChurchBus Operator (Burch area)
August 21, 2003 (2)
11Suzanne CookBus Operator (Williamson area)
August 21, 2003 (3)
12James MaynardBus Operator (Williamson area)
August 23, 2004
13Karen EvansBus Operator (Tug Valley area)
October 11, 2004
14Cecile WrightBus Operator (Tug Valley area)
May 5, 2005
15William HensleyBus Operator (Tug Valley area)
December 5, 2005
16Ernest Garland SheppardBus Operator (Burch area)
January 9, 2006
17Joan CrawfordBus Operator (Gilbert area)
July 16, 2006
18Cletus SartinBus Operator (Tug Valley area)
September 5, 2006
19Luke MusicBus Operator (Tug Valley area)
September 20, 2006 (2)
20Lisa WilliamsonBus Operator (Burch area)
August 22, 2007 (2)
21Tammy HessBus Operator (Burch area)
September 4, 2007 (2)
22Christina CarterBus Operator (Gilbert area)
August 21, 2008 (1)
23Brenda Kennedy-HuntBus Operator (Matewan area)
August 21, 2008 (3)
24Beverly WorkmanBus Operator (Tug Valley area)
September 15, 2008
25David Lee JusticeBus Operator (Burch area)
December 17, 2008
26James JarrellBus Operator (Tug Valley area)
February 19, 2009
27Brian WellmanBus Operator (Gilbert area)
August 21, 2009
28Kathy ThompsonBus operator (Williamson area, special needs)
September 2, 2009
29Anita DavisBus Operator (Tug Valley area)
November 9, 2009
30Douglas HawkinsBus Operator (Matewan area)
April 19, 2010
31Tammy HatfieldBus Operator (Gilbert area)
August 18, 2010
32Crystal WellmanBus Operator (Burch area)
January 24, 2011
33Otis PinsonBus Operator (Tug Valley area)
August 17, 2011 (1)
34Donald Kevin LawrenceBus Operator (Tug Valley area)
August 17, 2011 (2)
35Candy CiscoBus Operator (Matewan area)
August 17, 2011 (3)
36Ira Timothy WellmanBus Operator (Gilbert area)
August 17, 2011 (4)
37Constance LynnBus Operator (Matewan area)
August 17, 2011 (5)
38James Freddie DeanBus Operator (Tug Valley area)
August 15, 2012 (1)
39Ron JoplinBus Operator (Williamson area)
August 15, 2012 (2)
40Rebecca SheppardBus Operator (Tug Valley area)
January 18, 2013
41Tabitha JarrellBus Operator (Tug Valley area)
August 19, 2013
42Hiram Daniel JusticeBus Operator (Williamson area)
August 19, 2013
43Annabelle HawkinsBus Operator (Gilbert area)
August 11, 2014
44Jamie DeskinsBus Operator (Tug Valley area)
September 2, 2014
45Adam AdamsBus Operator (Tug Valley area)
February 3, 2015
46Laura WolfordBus Operator (Gilbert area)
February 17, 2015 (1)
47Lori E. PowersBus Operator (Williamson area)
February 17, 2015 (2)
48Sarah MaynardBus Operator (Tug Valley area)
March 11, 2015
49Robert ChannellBus Operator (Tug Valley area)
August 7, 2015
50Ricky Ferris Jr.Bus Operator (Tug Valley area)
September 16, 2015
51Bill HolsteinBus Operator (Tug Valley area)
October 21, 2015
52Debra SheppardBus Operator (Tug Valley area)
January 20, 2016
53Robert BlankenshipBus Operator (Gilbert area)
December 14, 2016
54Jessie StroudBus Operator (Gilbert area)
January 18, 2017

Carpenter

NameCurrent AssignmentSeniority Date
1Michael JarrellMason / Carpenter II
November 8, 2004
2Jamie MurphyCarpenter II
October 11, 2011

Chief Mechanic

NameCurrent AssignmentSeniority Date
1Jeremy BrumfieldChief Mechanic / Mechanic
April 22, 2011

Cook

NameCurrent AssignmentSeniority Date
1Dianna BraggCook II
September 12, 1985
2Alexis HuntCook III
June 19, 1990
3Pamela JarrellCook II
June 17, 1991
4Mattie FletcherCook II
August 21, 1996
5Lana LackeyCook III
October 12, 1998
6Tonya McBrayerCook III
July 8, 2002
7Betty MasseyCook II
November 3, 2003
8Billie LockardCook II
March 13, 2004
9Cynthia RoseCook III
January 10, 2005
10Velvet CurryCook II
August 23, 2005 (1)
11Cathy MayCook II
August 23, 2005 (2)
12Zelda CroaffCook II
August 23, 2005 (3)
13Yvonna VanceCook II
August 23, 2005 (4)
14Karen BallCook III
November 7, 2005
15Carolyn Marcum WebbCook III
January 9, 2006 (2)
16Joyce SloneCook II
January 19, 2008
17Lisa NapierCook III
November 17, 2008
18Marlene McDonaldCook II
January 18, 2009
19Wanda BrowningCook II
February 13, 2009
20Rhonda FarleyCook II
August 17, 2011
21Conda DotsonCook II
November 7, 2011
22Louise WorkmanCook II
December 12, 2011 (2)
23Cheryl GoadCook III
December 12, 2011 (3)
24Donna PaterinoCook II
October 20, 2012
25Jennifer FieldsCook II
February 4, 2013 (1)
26Tammy DillonCook III
February 4, 2013 (2)
27Stephanie MaynardCook III
September 23, 2014
28Kathy ParsleyCook II
January 6, 2015
29Rachel HannahCook II
October 9, 2015
30April Lockard DoveCook II
November 18, 2015
31Stephen Randy PattersonCook II
August 5, 2016
32Richard HerbstCook II
November 18, 2016

Coordinator

NameCurrent AssignmentSeniority Date
1Christie TilleyCoordinator of Parent Involvement
February 3, 2015

Crew Leader

NameCurrent AssignmentSeniority Date
1Joshua FletcherHeating & Air Conditioning Mechanic II / Crew Leader
July 1, 2008

Custodian

NameCurrent AssignmentSeniority Date
1William DillonCustodian III
August 29, 1983
2David BrewerCustodian III
May 14, 1984
3Curtis LesterCustodian III
August 25, 1988
4Ivan BaisdenCustodian III
December 7, 1989
5Margaret WoolumCustodian III
October 23, 1990
6Thelma HensleyCustodian III
February 13, 1992
7Patricia DickersonCustodian III / Mail Clerk
August 28, 1992
8Bruce GibsonCustodian III / Groundsman
November 9, 1998
9Hazel MurphyCustodian III
December 7, 1998
10Debbie SturgillCustodian III
January 23, 1999
11Michael DempseyCustodian III
May 17, 1999
12Karen FowlerCustodian III
October 10, 2005
13John SmithCustodian III
January 9, 2006
14Dreama PruittCustodian III
October 4, 2006
15Dennie HillCustodian III
November 6, 2006
16Freddy CopleyCustodian III
August 6, 2007
17Lorie ChafinCustodian III
August 17, 2007
18Ricky BaileyCustodian III
August 22, 2007
19Dennis WorkmanCustodian III
December 10, 2007
20Deanna SturgellCustodian III
January 14, 2008
21Mose HiteCustodian III
September 2, 2008
22Judy MooreCustodian III
August 21, 2009
23Tammy WattsCustodian III
December 7, 2009
24Brian CarterCustodian III
July 29, 2011
25Kevin SalmonsCustodian III / Groundsman
August 5, 2011
26Kathleen HallCustodian III
September 12, 2011
27Maryann CrawfordCustodian III
July 27, 2012 (2)
28Patricia ClarkCustodian III
July 27, 2012 (3)
29Eliza SalmonsCustodian III
October 3, 2012
30Tim MoseleyCustodian III
June 6, 2014
31Freda ChurchCustodian III
July 23, 2014 (1)
32Judy SippleCustodian III
July 23, 2014 (2)
33John TurnerCustodian III
September 22, 2014
34James Napier IICustodian III
September 16, 2015
35Breana LawsonCustodian III
November 18, 2015
36Tina EvansCustodian III
March 12, 2016
37Michelle CopleyCustodian III
July 27, 2016

Transportation Director

NameCurrent AssignmentSeniority Date
1Joseph HowardDirector of Transportation
August 8, 2005

Electrician

NameCurrent AssignmentSeniority Date
1Jack DavisElectrician II
May 12, 2000
2Timothy Cole WhiteHeating & Air Conditioning Mechanic II / Electrician II
July 23, 2014

Foreman

NameCurrent AssignmentSeniority Date
1Ricky HinkleMaintenance Foreman
July 1, 2010

General Maintenance

NameCurrent AssignmentSeniority Date
1John LockardGeneral Maintenance / Groundsman
July 4, 2010
2Ronnie BrewerGeneral Maintenance / Groundsman
July 1, 2011

Groundsman

NameCurrent AssignmentSeniority Date
1Kevin SalmonsCustodian III / Groundsman
September 12, 2011
2Ronnie BrewerGeneral Maintenance / Groundsman
January 15, 2013
3John LockardGeneral Maintenance / Groundsman
February 10, 2013

Heating & Air Conditioning Mechanic

NameCurrent AssignmentSeniority Date
1Joshua FletcherHeating & Air Conditioning Mechanic II / Crew Leader
September 22, 2003
2Timothy Cole WhiteHeating & Air Conditioning Mechanic II / Electrician II
July 23, 2014

Licensed Practical Nurse

NameCurrent AssignmentSeniority Date
1Glenna BelcherLicensed Practical Nurse
December 11, 2014

Mason

NameCurrent AssignmentSeniority Date
1Michael JarrellMason / Carpenter II
November 8, 2004

Mechanic

NameCurrent AssignmentSeniority Date
1Jeremy BrumfieldChief Mechanic / Mechanic
December 1, 2003
2Adam HatfieldMechanic
July 11, 2005
3James HundleyMechanic
September 15, 2009
4Billy NoeMechanic
November 9, 2009
5Teddy MayMechanic
July 1, 2011
6Nick BranhamMechanic
May 7, 2012

Plumber

NameCurrent AssignmentSeniority Date
1Frank SpencePlumber II
September 16, 2015

Secretary

NameCurrent AssignmentSeniority Date
1Brenda BrumfieldSecretary III
August 29, 1979
2Barbara PerkinsSecretary III
August 24, 1981
3Debra AdamsExecutive Secretary
July 20, 1983
4Patty RiffeSecretary III
January 18, 1985
5Evelyn SmithSecretary III
March 9, 1998
6Tammy MurphySecretary III
October 12, 1998
7Deborah CanterburySecretary III
March 8, 1999 (1)
8Elrita Hale-ParsleySecretary III
March 8, 1999 (2)
9Karen MesserExecutive Secretary
August 20, 2001
10Nancy SloneExecutive Secretary
June 10, 2002
11Teresa BevinsSecretary III
July 15, 2003
12Lisa KiserSecretary III
March 26, 2008
13Sandra CriddleExecutive Secretary
June 24, 2009
14Jennifer TolerExecutive Secretary
August 13, 2010
15Tammy HodgeSecretary III
August 18, 2010
16Sheila AdkinsSecretary II
October 22, 2011
17Crystal Stepp CanterburySecretary II
April 29, 2014
18Tammi Simpkins SteppSecretary II / Accountant II
January 18, 2017

Watchman

NameCurrent AssignmentSeniority Date
1Tina EvansCustodian III
July 20, 2016
2Breana LawsonCustodian III
July 20, 2016